Korytnica

Korytnica je registrovaný zdroj prírodnej minerálnej vody. Prameň je položený vo výške 850 metrov nad morom a nachádza sa v chránenej krajnej oblasti Národného parku Nízke Tatry na úpätí severného svahu vrchu Prašivá. Jedná sa o jeden z najstarších prameňov na Slovensku, ktorý sa datuje až do 14. storočia.

Kto objavil minerálny prameň Korytnica? Povesť rozpráva, že tento prameň objavil valach so svojimi ovcami, keď už boli na pokraji svojich síl. Jedného dňa, počas pastvy, si valach všimol nezvyčajné správanie oviec. Len tak postávali a ťažko sa im hýbalo. Keďže sa valach bál o ovce svojho pána, vypustil ich popreháňať sa. Zrazu sa mu zišli okolo malej prírodnej studničky.  Pomaličky sa dosýta napojili z prameňa a vybrali naspäť ku košiaru. Ráno, keď valach prišiel ovce skontrolovať, boli všetky zdravé a plné života. Od tej doby sa ovce každý večer pristavili pri studničke a napili sa vody. Jedného dňa mal dostal aj valach veľké bolesti brucha. Vyskúšal všetky bylinky, ale žiadne mu nepomohli. Nepomáhalo mu nič a tak sa vybral ku studničke, z ktorej každý večer pili ovce. Napil sa aj on. A za chvíľu bolesti začali miznúť. Šťastný valach sa vrátil dole do dediny a všetkým ľuďom porozprával o liečivých účinkoch ovčej studničky, ktorá ho uzdravila. Príbeh o liečivých účinkoch prírodnej studničky sa rozniesol široko ďaleko a čoraz viac ľudí ju začalo navštevovať a využívať.

Korytnica sa preslávila nielen liečivou silou svojich prameňov,  ale najme bohatou históriou ako liečebné kúpeľné stredisko pre svoju liečebných prameňov. Využívala sa najme pri liečbe tráviaceho traktu, pečene, sleziny ale aj nervového charakteru.

História Korytnice je veľmi pestrá a zaujímavá .... Prvé zmienky o prameňoch v Korytnici sa datujú už od 12. storočia. Pôvodný názov prameňov  do 14.storočia bol Medokýš, následne sa zmenil na dnešný názov Korytnica. V roku 1768 bol predložený návrh na kráľovskú komoru na odborné analýzy o liečivej sile minerálnej vody  Korytnica. V roku 1853 boli vykonané expertné analýzy Lekárskej fakulty na univerzite vo Viedni. O päť rokov neskôr sa kúpele Korytnica stali vyhľadávaným kúpeľným miestom, pretože svojim príjemným vysokohorským prostredím a liečivými účinkami prameňov sa spokojní hostia vracali do Korytnice z celej Európy i zámoria.

Minerálne vody z korytnických prameňov získali v minulosti na svetovej výstave vo Viedni dve zlaté a jednu striebornú medailu. Následne získala niekoľko ocenení v Budapešti, v talianskom Terstne a ako jediná európska minerálna voda sa zúčastnila na svetovej výstave v americkom St. Louis, tým pádom na svoju slávu nenechala dlho čakať. Do areálu liečebného kúpeľného mestečka premávala úzkorozchodná železnica až do roku 1974. Na prelome storočí bola Korytnica jedným z najvýznamnejších kúpeľov Rakúsko – Uhorska. V polovici 19. Storočia sa minerálna voda plní do tmavých sklenených 7dcl fliaš a je vyvážaná do mnohých krajín sveta, vrátene spojených štátov amerických. Korytnicu preslávili aj známy hostia, ktorí sa sem chodili rekreovať a liečiť a to napríklad cisár František Jozef alebo Ľudovít Štúr

Minerálny prameň Antonín sa nachádza v areáli bývalého kúpeľného strediska Korytnica . Prameň Antoní n má vysoký obsah železa ktorý je vhodný najmä pri anemií ( nedostatku železu v ľudskom tele) Počas dojčenia alebo hlavne pri strate krvi po operácií úraze alebo darovaní je veľmi vhodná a napomáha ku skorému uzdravenie vďaka je vysokému obsahu železa a minerálov.  

Prameň Antonín dnes po výraznej rekonštrukcii.

Minerálny prameň Žofia. Ak máte časté žalúdočné problémy a trápia vás črevné choroby, choroby pečene, dvanástnika tak voda z tohto minerálneho prameňa je pre vás tá správna voľba vhodná pri ťažkostiach ale aj prevencii. Pôvodný názov bol „kyslá“. Názov Žofia dostal po manželke  Ľudevíta Perkyho. Žofia vojvodkyne nasavsko – ruskej .

Minerálny prameň Antonín
Minerálny prameň Žofia
Minerálny prameň Vojtech

Vhodný na pitné kúry pri vredovej chorobe žalúdka a dvanástnika . Zohriata minerálna voda priaznivo pôsobí na žalúdočné katary rozpúšťaním a odstraňovaním hlienu . Zohriata voda pomáha neutralizovať kyslosť žalúdočných štiav mierni bolesti, potlačuje kŕče pri žalúdočných problémoch. Pôvodný názov „Medokýš“ v 17 storočí mu dávajú meno „ Béla“. Št. N. Hýroš dáva vznik mena do súvislosti  s uhorským kráľom  Belom IV., ktorý vydal Liptákom prvé výsadné  listiny a slobody.  

Minerálny prameň Jozef

Minerálny prameň Jozef, ktorý je zložením podobný ako ostatné pramene. Vhodný pri liečbe vhodný pri liečbe tenkého a hrubého čreva, cukrovke.

Prameň Vojtech dnes po výraznej rekonštrukcii.

Kedysi jedno z najslávnejších kúpeľných miest.  Dnes sa na Korytnici opustenom kúpeľnom areáli podpísal čas.